Azt mondja az aktuális híresség a bajor autógyártó divatos elektromos autójának reklámjában, hogy azért kedveli, mert nincs károsanyag kibocsátása. Ha valami igazán sokat árthat az elektromos autózás amúgy fontos ügyének, az biztosan ez a hazugság. Villanyautóval járni legfeljebb annyit jelent, hogy ott, és akkor nem szennyezünk, vagy nem ott és nem akkor szennyezünk. Sőt, az elektromos autók gyártásához is szükség van alapanyagtermelésre, és energiára, aminek az előállítása nyilvánvalóan károsanyag kibocsátással jár. Amikor egy ilyen hangtalan járgányba pattanunk, ne feledjük, az anyag és enegiamegmaradás törvényei az elektromos autónkra is vonatkoznak: nem a semmiből lett, és nem a semmitől mozdul meg.
Nem könnyű persze az átlag autós dolga, mondjuk átlag autós egyelőre nem vesz új elektromos járgányt, de ha venne nem lenne könnyű dolga, mert a gyártók maguk építik ezt a kibiocsátásmentes imázst. A Magyarországon forgalomban lévő villanyautók egyikénél sem szerepel semmilyen utalás sem arra vonatkozóan, hogy a használata jár károsanyag kibocsátással, csak azt az erőművek bocsájtják ki. A villanyos helyváltoztatásnak majd akkor lesz zéró az emissziója, ha csak atom, nap és szélerőművek termelik Magyarországon az áramot, egyelőre azonban még 15 százalék körül van a lignit és valahol 10 százalék körül a földgázbázisú termelés aránya. Nem is beszélve az importról, aminek nem feltétlen tudjuk a forrásoldali összetételét.
Akárhogyan is, egyelőre a villanyautó is füstöl, csak máshol, távol a belvárosi forgatagtól, amit azért nem árt tudni, mert így nem esünk abba a hibába, hogy már megtettünk mindent, a levegőtisztaság és a klímavédelem érdekében. Egyelőre ugyanis csak annyi történik, hogy a szemetet kihordtuk az erdőbe, ahol nem látszik. Ha veszünk a házunk tetejére napelemet és abból, de csak abból töltjük az i3-at, akkor dőlhetünk hátra nagy nyugodtan.